اینجا یک ایستگاه  پرستاری است و تيم ما  اماده پاسخ گویی به تمام سوالات شما هستند  .

شما میتوانید با  تماس تلفنی يا شبكه هاي اجتماعي  تمام سوالات پرستاری و سلامت خود را مطرح نمایید .

 

 

پنومونی

تعریف پنومونی، یک فرآیند التهابی درخت تنفسی و فضاهای آلوئولی در اثر عفونت است. پنومونی باکتریایی معمولا در نتیجه ی استر یوکوک، استافیلوکوک یا هموفیلهموس می باشد. پنومونی می تواند از عفونت تنفسی فوقانی مثل «استرپ» گلو و یا از استنشاق

مایع یا دیگر مواد خارجی به درون ریه ها شروع شود.

پنوموبی ویروسی معمولاً ناشی از آنفلوآنزای A میباشد که از طریق قطرات تنفسی منتقل می شود. پنومونی مایکوپلاسمایی که در بچه های سنین مدرسه و بزرگسالان جوان خیلی شایع است، در بین افراد خانواده انتشار مییابد و اعتقاد بر این است که انتقال این نوع پنومونی از طریق ترشحات تنفسی صورت میگیرد.

سندرم پنومونی/اسپیراسیون در نتیجه آسپیراسیون مایعات معدی یا ترشحات دهان هنگام تغییر در سطح هوشیاری بیمار (به عنوان مثال صرع، استفاده از داروها و الکل، بیهوشی، عفونت حاد و یا شوک) رخ میدهد. به

پنومونی ناشی از عفونت، بیمارستانی معمولا توسط ارگانیسمهای گرم منفی (کلبسیلا،

پسودومونا واتسراسیا کولی) و استرپتوکوکوس آریوس به وجود میآید.

علل و عواصل خطر

قرار گرفتن در تماس با افراد دارای عفونت تنفسی فوقانی و تحتانی

ضعف سیستم ایمنی ناشی از بیماری های مزمن قلبی مثل سرطان و یا سندرم نقص

ایمنی اکتسابی

تغییر در وضعیت هوشیاری

بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD)

 

________________

۵۶۹ بیوموبی

به وجود لوله داخل تراشه (اینتوباسیون) و تهویه مکانیکی

و هشدار سالمندی: بیماران بستری یا بیمارانی که سطح حرکت و فعالیت آنان کاهش

یافته است.

علایم و نشانهها لرز و تعب (۱۰۶- ۱۰۲ درجه فارنهایت (۴۱/۱-۳۹۹ درجه سانتیگراد) تنفس مشکل و دردناک درد پلور (درد پرده جنب ) کوتاهی تنفس و ناله کردن از دست دادن اشتها و ناراحتی در معده خستگی منتشر که از آنچه شما از سرماخوردگی ساده انتظار دارید، بدتر است. سرفه کردن و تولید خلط سبز رنگ که به خلط خصورتی رنگ پیشرفت می کند. در مورد افراد سالمند از دست دادن حس جهتیابی یا گیجی و تنب با درجه پایین و بیاشتهایی ممکن است جزء علایم اولیه بیماری باشند.

تعریق بی قراری سیانوز اضطراب

خانوار ضر آتلاکتازی آمپیم آبسه ی ریوی شوک سپتیک باکتریمی نارسایی تنفسی، هیپوگسسی پریکاردیت با یک عفونت جدید (عفونت اضافی که در طی درمان ضدمیکروبی برای یک عفونت قبلی به دلیل قارچ ها یا باکتریهای مقاوم به درمان فعلی پدید می آید).

» در افراد مسن: باکتریمی، آمپیم و مننژیت

EH عوار فرا قطرناک: سندرم دیسترس تنفسی حاد، شوک سپتیک

نشستهای تشخیصی ه هر یک از پروسیجرها، هدف، احساس طبیعی احتمالی و مراقبتهای قبل و بعد از

پروسیجر را شرح دهید. 5 عکسبرداری رادیولوژیکی از قفسه ی سینه: به منظور ارزیابی سیستم ریوی و

تشخیص انفیلتراسیون های (ارتشاح های) منتشر یا موضعی بررسی خلط برای رنگ آمیزی گرم و کشت و تعیین حساسیت: برای شناسایی میکروارگانیسم موجود و بنابراین تعیین آنتیبیوتیک مناسبب که می توان برای درمان تجویز کرد.

 

________________

۵۶۹

بومهوری

شمارش سلول های سفید خون: در پنومونی باکتریال بیش از ۱۱۰۰۰ml افزایش مییابد و در پنومونی ویروسی و مایکوپلاسمایی مقدار آن طبیعی است و یا کاهش پیدا می کند. کشت خون و تعیین حساسیته: جهت تشخیص باکتریمی و کمک به شناسایی ارگانیسم عامل ان بررسی های سرولوژیکا: به منظور تشخیص پنومونی ویروسی؛ افزایش نسبی در تیتر آنتی بادی بیانگر عفونت ویروسی است. گازهای خون شریانی: جهت بررسی هیپوکسمی برونکوسکوپی : جهت به دست آوردن نمونه به منظور تشخیص یا خارج کردن تودههای موکوسی CT اسکن از ریه: در صورتی که گرافی گرفته شده از ریه برای تشخیص مؤثر نباشد، اندیکاسیون دارد.

استراحت

ساکشن ترشحات

کنترل مایعات

اکسیژن درمانی

تغذیه ی وریدی TPN

راه هوایی مصنوعی یا حمایت تنفسی از طریق تهویه مکانیکی

فیزیوتراپی قفسه سینه

درمان علت زمینهای کاهش سطح هوشیاری (مثلا تشنج یا CVA)

روها

آنتی بیوتیکها

بروتکودیلاتورها

موکولیتیکها (خلط آور)

مکمل های ویتامینی (در صورتی که جذب مواد خوراکی کاهش یافته است)

فقها مراقبت در منزل

اطلاعات عقومی

• آموزش های کتبی و شفاهی به بیمار و مراقبت دهنده بدهید و برای آنها تام و شماره تلفن های پزشک و یا پرستار را فراهم کنید تا در صورت بروز هرگونه سؤال تماس بگیرند.

به علت اصلی و عوامل مؤثر در ایجاد بیماری را توضیح دهید.

علایم هشداردهنده با هشدار در صورت تشدید لتارژی، سختی تنفس و کوتاه شدن تنفس باید سریعا به

پزشک یا پرستار جهت انجام اقدامات اورژانسی گزارش شود.

 

________________

۵۷۰ پودیویی

= علایم و شکایاتی را که باید به پزشکی و پرستار گزارش شوده مرور کنید.

افزایش درجه حرارت تعریق بیش از حد سرفه مداوم نه مشکل در نفس کشیدن

آموزشهای ویژه ه اهمیت جلوگیری از انتقال بیماری را توضیح دهید: هنگام سرفه کردن سر را به یکا «طرف بچرخانید، دهان را با یک دستمال بپوشانید، از هر دستمال یک مرتبه استفاده کنید، دستمال ها را در سطل زباله بریزید و بعد از دست زدن به دستمال آلوده و قبل و بعد از توالت رفتن، دست ها را بشویید. نیاز به جلوگیری از عود بیماری (دوری از افراد مبتلا به بیماری عفونی به خصوص عفونت تنفسی فوقانی) را توضیح دهید. به بیمار تأکید کنید که در صورت تجویز پزشک، حتماً واکسن آنفلوآنزا را تزریق کند. اهمیت درناژ وضعیتی و ورزشهای تنفس عمیق را شرح دهید و روش انجام آن را نشان دهید. به بیمار بگویید تا ورزشهای تنفس عمیق را ۴ یار در روز برای ۶ تا ۸ هفته ادامه دهند. نیاز به استفاده از بختور و مرطوب کننده هوا در منزل را توضیح دهید. به بیمار توصیه کنید تا تجهیزات لازم را از داروخانه تهیه کند. روشهای پاک کردن ترشحات مانند سرفه کردن، قرارگیری در پوزیشن های معین، ورزش عضلات دیواره ی قفسه ی سینه یا ساکشن کردن را به بیمار آموزش دهید. جهت کاهش بار کاری تنفس، تکنیکهای تنظیم و تعدیل تنفس را به بیمار آموزش دهفیلم بیمار را تشویق به خودداری از مصرف سیگار نمایید. به بیمار توصیه کتید که تا زمان کاهش تب و سرفه، تماس خود را با افراد به ویژه بچهها و افراد مسن به حداقل برساند.

داروها

به هدفه، مقدار، زمان و روش مصرف هر یک از داروهای تجویز شده و عوارض جانبی

را که باید به پزشک یا پرستار گزارش شود، توضیح دهید.

آنتیبیوتیک ها

خسد تبهها

تسکین دهندههای درد: برای درد سینه نی ضدسرفه ها: برای تسرفههایی که خلط و موکوس تولید نمی کنند. به بیمار اموزش دهید تا بدون مشورت با پزشک یا پرستار از مصرف داروهای بدون نسخه خودداری کند.

فعالیت به بیمار توضیح دهید که چندین هفته برای برگشت قدرت عضلانی زمان لازم است. نیاز به محدود کردن ورزش و فعالیت در حد تحتمل برای جلوگیری از خستگی، و برنامه ریزی ۲ یا ۳ دوره استراحت در طول روز را توضیح دهید. بیمار در هفته های اول باید از انجام ورزش هایی شدید خودداری کنند.

 

________________

واکسنهای توصسیه شده

آنفلوآنزا: سالیانه؛ در صورتی که موفق به پیشگیری از عفونت نشود، شدت بیماری را کاهش خواهند داد.

واکسن پنوموکوک : افراد مسن افراد بالای ۶۵ سال تزریق عضلانی برای یکا مرتبه: در صورتی که بیمار مبتلا به سایر بیماری ها باشد، دوز دوم ۶ تا ۸ سال بعد،

به نیاز به خواب ۶ تا ۸ ساعت در شب را توضیح دهید.

رژیم غذایی

به اهمیت حفظ یک رژیم غذایی در حد تحمل بیمار را توضیح دهید.

به در صورتی که ممنوعیتی وجود ندارد، به بیمار توصیه کنید تا حداقل روزانه ۶ تا ۸

لیوان (بیشتر از ۲۰۰۰ میلی لیتر) مایعات مصرف کند،

روشهای درمائی دیگر

ه به بیمار توصیه کنید که از چای گیاهی بدون کافئین برای تسکین مجاری هوایی

فوقانی تحریکا شده و کاهش تهوع استفاده کند.

ه استراتژی های دیگر مثل تن آرامی، تصورسازی هدایت شده و موسیقی درمانی را به

بیمار پیشنهاد کنید،

مراقبت از اشراقی میلسن

ه بیمار، خانواده و مراقبین او باید بدانند که پنومونی دارای میزان مرگ و میر بالایی است و باید سریع درمان شود. تأکید کنید که در صورت مشاهده ی علایمی دال بر عدم بهبودی و یا عود بیماری، درمان فوری ضروری است. به خانواده و مراقبین بیمار توضیح دهلید که بیماران مسن ناتوان ممکن است نیازمند خدمات درمانی گسترده مثل کمک در تهیه غذا و یا مراقبت های روزانه باشند. مهم است که همسر و یا مراقبین فرد مسن، اقدامات پیشگیرانه مثل واکسیناسیون را انجام دهنده.

توضیح دهید که بهبودی پنومونی ممکن است طول بکشد. در صورتی که از طرف پزشک منعی نداشته باشد، دارو درمانی جهت بیماریهای مزمن قبلی باید ادامه یابد.

عمر اقیت روانی - اجتماعی به در مورد محرومیت از نقش های بالقوه طی دوره نقاهت مثل غیبت از کار یا مدرسه

مراقبتهای پیگیری و ارجاعات ه بر اهمیت ویزیتهای پیگیر تأکید کنید و مطمئن شوید بیمار نام و شماره تلفنهای

ضروری را دارد. به زمینه ی ارجاع بیمار به برنامههای ترک سیگار در جامعه را فراهم کنید.