استئوپروز

Osteoporosils

تعریف: استئوپروز، کاهش کلی در توده یا دانسیته استخوانی است که به خاطر افزایش جذب از استخوان نسبت به تشکیل آن رخ میدهد (تخریب استخوان برای استفادههای دیگر در بدن)، استئوپروز باعث ترد شدن استخوان شده و استخوان ها را مستعد شکستگی می کند. استخوانها کلسیم را برای عملکردهای دیگر بدن ذخیره می کنند و بدن برای استفاده از کلسیم، آن را از طریق جذب از استخوان به دست می آورد. با افزایش سین فرآیند جذب از استخوان سریع تر از تشکیل آن شده، جذب کلسیم مختل شده و تشکیل ویتامین D به خاطر نبود استروژن کاهش مییابد. این تغییرات باعث کاهش تدریجی در

توده و دانسیته استخوانی می شود.

• نوع ا: این نوع معمولاً در مورد زنان بعد از سن یائسگی اتفاق میافتد. تخریب بافت استخوانی در نتیجه ی تشکیل نسطوح استرادیول رخ میدهد. نوع الا؛ که در هر دو جنس بعد از معسن ۷۰ سالگی بروز می کند. ه استئوپروز ثانویه که در نتیجه ی مصرف طولانی مدت داروها رخ میدهد.

عوامل خطرزا ه زنان: 6 بعد از یائسگی به خاطر کاهش تولید استروژن و تعدم فعالیت ه افراد با استخوان بندی ظریف، سفیدپوستها، اروپای شمالی یا آسیایی ها به

خاطر مقدار توده کیم استخوانی 2: منوپوز زودرس (یائسگی) و منارک، دیررس (سن اولین قاعدگی) 3 نولی پاریتی (خانمی که تاکنون بچه به دنیا نیاورده است)

• دیگر افراد: c در افراد جوان بعد از صدمات شدید به خاطر بی حرکتی و عدم فعالیت به مدت

طولانی هایپرپاراتیروئیدیسم اختلال در خوردن داشتن سابقه آرتریت روماتوئیده بیماری کبدی، سرطان های خاص، بیش فعالی تیروئینی، دیابت ملیتوس، سندرم سوء جذبه بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD)، بیماری مزمن کلیوی سبک زندگی بی حرکت و ساکن، ورزش نکردن و عدم انجام فعالیتهایی که باعث وارد آمدن وزن بدن بر روی استخوان ها می شود.

 

________________

۵۲۴ بورکی استخوانی استنتوپریتزر بهسر

سیگار کشیدن و سوء مصرفی الکل: ممانعمت از جذب کلسیم استفاده طولانی مدت از داروها (به عنوان مثال کورتیکواستروئیدها، آنتی اسیدها، هپارین، فنی توئین، و ایزو نیازید): فعالیت سلول های استخوان ساز را سرکوب می کنند.

مصرفا زیاد کافئین: جذب کلسیم را کاهش میدهد.

تاریخچه خانوادگی

دریافت ناکافی کلسیم در مردان نیز استئوپروز وجود دارد، ولی نسبت به زنان کمتر (با نسبت ۱ به ۴ شایع است.

علایم و شکایات

درد مداوم و مبهم در استخوان ها اسپاسم های عضلانی شکستگی ها: نیز تنهای مهرههای کمری و پشتی لات ناحیه گردن و اینتروتروکانتر فمور (شکستگی هیپ) 2: دیستال رادیوس از شکستگی فشاری مهرهها و در نتیجه:

لا کوتاهی قله - کیفوزیس (گوژپشتی)

درد و ناراحتی کمر

ال... یونسیت کاهش قدرت عضلات و مفاصله

عوارض

شکستگیهای مهرهها هیسپا، مچ دست

فطر ابتلا به بیماری های دستگاه تنفسی به دلیل کیفوزیس شدید

گی تئسع ارابینهای

بی حرکتی

بدشکلی (دفورمیتی : کیفوز پیش رونده

Et عوارض خطرناک؛ شکستگی ها

تدستناشای تشخیصسی

هر یک از پروسیجرها، هدف، احساس طبیعی احتمالی و مراقبتهای قبل و بعد از پروسیجر را شرح دهید. تست تعیین دانسیته مواد معدنی استخوان: جهت تشخیص افتراقی بین توده استخوانی کیم و استئوپروز (جهت زنان یائسه کمتر از ۶۵ سال و زنان بیش از ۶۵ نبسال و زنانی که به مدت طولانی هورمون درمانی می کنند، پیشنهاد می شود.)

تست های خونی

نیز آلکالین فسفاتاز سرمی: کاهش مییابد. نم؟ هیدروکسی پرولین سرم: افزایش مییابد. بررسیهای رادیولوژیکی: برای ثبت شکستگیهای استئوپروتیک و انحنای ستون مهره ها

 

________________

پوکی استخوانی ٪ستشو پروریس) ۵۲۵

رادیوگرامتری، فوتودنسیتومتری، جذب نساجی فوتون یکطرفه یا دوطرفه: به منظور اندازهگیری دانسیته استخوانی و تشخیص از دست دادن توده استخوانی توموگرافی کامپیوتری: برای اندازه گیری دانسیته استخوان مهره ای، تشخیص فتق دیسک و شکستگی های مهرهای اولتراسوند کیفی جهت تشخیص و تعیین شکستگی غیرمهرهای و هیپ

درمان

طبی

• ما

درمال

تا استفاده از کمربندها یا حمایت کنندههای گردنی برای جلوگیری از شکستگیهای

فشاری

۶۰۰ گرما و ماساژ برای اسپاسم عضلانی

:) ورزش هایی که به طور متوسط باغث اعمال وزن روی استخوان ها می شود تا

کلسیم در استخوان ها نگه داشته شود. در صورتی که بیمار قادر به انجام ورزش های فعال نیست، ورزش های غیرفعال انجام شود.

ن) رژیم سرشار از کلسیم و سرشار از پروتئین و ویتامین D

م. مکمل های غذایی: کربنات کلسیم و ویتامین L، کلسیم سیترات

داروها

نه درمان جایگزینی با استروژن برای زنان پس از یائسگی، به منظور جلوگیری از

استئوپروز

: ضددردها

نت رالوکسیفن: برای جلوگیری از دست دادن بیشتر تودهی استخوانی در ستون

مهرهها و هیپ و جلوگیری از بیماری قلبی

از کلسی توتین: باعث کند شدن فرآیند از دست رفتن استخوان و افزایش تراکم

استخوان می شود. بیوفسفونات: باعث کند شدن فرایند از دست رفتن استخوان و افزایش تراکم ان در هیپ و ستون مهرهها می شود.

جراحی

ترمیم شکستگی ها (به عنوان مثال هیپ، مچ دست) در صورت درگیری مهره ها، انجام لامینکتومی به منظور تسکین فشار روی اعصاب مهرهای و نخاع (شکستگی ها، دیسک های پاره شده) ور تبروپلاستی از راه پوست: تزریق سیمان استخوانی پلی متیل متاکریلات به داخل مهره شکسته

فق مراقبت در منزل

اطلاعات عمومی آموزش های کتبی و شفاهی به بیمار و مراقبت دهنده بدهید و برای آنها نام و شماره تلفن های پزشک و یا پرستار را فراهم کنید تا در صورت بروز هرگونه سؤال تماس بگیرند.

 

________________

۵۲۶ موکبی استخدا: الم- مشموپریون نسبی )

• .به فرآیند بیماری، علل و عوامل مؤثر را توضیح دهید ه اقدامات پیشگیرانه را در سنین آغازین به همه بیماران در معرض خطر آموزش دهید،

چرا که برای ایجاد این بیماری نیاز به زمان طولانی دارد.

علایم هشداردهنده

ه علایم و شکایات شکستگیهای پاتولوژیک که باید به پزشک یا پر ستار گزارش شود

را مرور کنید. دفورمیتی

ندارند ادم اکیموز فلجی کوتاه شدن عضو حرکات کاذب، کاهش دامنه حرکتی از دست دادن کنترل مثانه یا روده

اموزش های ویژه

ه اهمیت انجام اقدامات امنیتی (نصب نرده در وان حمام، نصب چراغ خواب و خودداری از انداختن قالیچه ها کف اتاق) برای جلوگیری از سقوط و صدمات را شرح دهید. در صورت ضرورت، برای کم کردن فشار روی کمر و مفاصل، به بیمار توصیه کنید تا از ابزارهای کمک حرکتی از قبیل عصا و واکر استفاده کند. همچنین این وسایل به حفظ توازن بیمار و کاهش خطر سقوط کمک می کند، به بیمار توصیه کنید که از تشک سفت استفاده کند. به بیمار یادآوری کنید برای فعال شدن ویتامین D نیاز دارد که روزانه حداقل ۱۵ دقیقه در نور آفتاب قرار بگیرد. به بیمار توصیه کنید که جهت حفظ تراکم استخوانی خود، سیگار نکشد.

داروها

• هدفه مقدار، زمان و روش مصرف هر یک از داروهای تجویز شده و عوارض جانبی را که باید به پزشک یا پر ستار گزارش شود، توضیح دهید. اهمیت استفاده کردن از مکمل های کلسیم (۱۵۰۰ میلی گرم در روز در زنان یائسه) را توضیح دهید: به خاطر اثر کاهش دهنده ی کلسیم در جذب دیگر داروها، به بیمار توضیح دهید که کلسیم را باید ۲ ساعت قبل یا بعد از دیگر داروها مصرف کند. بیمار را آگاه کنید که کلسیم بالا میتواند باعث تشکیل شدن سنگ کلیوی شود که می توان با افزایش مصرف روزانه مایعات از این عارضه جلوگیری کرد و همچنین به بیمار توصیه کنید به خاطر اختلال در جذب آهن، مکمل های کلسیمی را با آهن مصرف نکند. در مورد عوارض جانبی مکمل های کلسیم (علایم گوارشی و سفتی شکم) صحبت کنید و توصیه کنید که مکمل ها را با غذا مصرف کند. در صورتی که بیمار از هورمون جایگزین استفاده میکند، معاینات دورهای از نظر سرطان پستان و اندومتر ضروری است.

 

________________

بیوکی مستخدام مستنوی توریس) ۵۲۷

فعالیت

ه اهمیت انجام ورزش های تحمل کننده وزن بدن برای افزایش توده استخوانی، تقویت عضلات و جلوگیری از آتروفی آنها را توضیح دهید. به منظور فعال کردن تشکیل استخوان، بهبود گردش خون و افزایش جذب استخوانی، بیمار را به فعالیتهایی از قبیل راه رفتن و بازی تنیس تشویق کنید (۳۰-۲۰ دقیقه ورزش ایروبیک به مدت ۳ روز یا بیشتر در هفته را توصیه کنید). به بیمار توصیه کنید هنگام انجام هر فعالیتی (به عنوان مثال بلند شدن از صندلی و یا خم کردن شدید عضو) مراقب باشد، چرا که سقوط یا کشیدگی می تواند منجر به استرس با فشار شدید شده و در نتیجه ایجاد شکستگی کند، "

به بیمار تو حسیه کنید که از خم شدن ناگهانی، تکان خوردن و وزنه برداری خودداری کند. به بیمار بگویید که ورزش کردن باعث بهتر شدن تعادل و کاهش خطر افتادن و شکستگی می شود.

رژیم غذایی

به بیمار را به مصرفا غذاهای سرشار از کلسیم (شامل پنیر، سبزیجات با برگ سبز تیره،

تخم مرغ، بادام زمینی، دانه کنجد و صدف) تشویق کند. به بیمار آموزش دهید تا در منوهای غذایی اش غذاهای غنی شده یا سرشار از کلسیم و ویتامین D مانند تخممرغ، هالیبوت (نوعی ماهی بزرگ خوراکی)، هر ینگ (شاه ماهی)، فرآوردههای لبنی، جگر، سالمون (ماهی آزاد) و ساردین وجود داشته باشد. فاکتورهایی که مانع جذب مجدد کلسیم می شود (مثل استفاده ی زیاد از نمکهای حاوی پتاسیم) را مرور کنید. به بیمار بگویید تا مصرف الکل و کافئین را محدود کند. به بیمار یادآوری کنید تا برای کاهش خطر تشکیل سنگهای کلیوی، روزانه مقدار فراوالی مایعات (۲ تا ۳ لیتر در روز) مصرف کند.

روشهای دیگر درمانی

ه از آنجایی که برخی از درمانهای مکمل مضر بوده یا ممکن است با درمان دارویی بیمار تداخل کننده لذا بیمار را تشویق کنید که در مورد این درمان ها با پزشکا و یا پرستار مشورت کند.

ه به بیمار آگاهی دهید که برخی از گیاهان دارویی ممکن است دارای اثراتی باشند:

به دماسب باعث تقویت استخوان می شود.

• • ، ۳ ر نهٔ کوهاش سیاه از استئوپروز در زنان جلوگیری می کند، تپه کلاور سرخ از دانست رفتن بافت استخوانی در زنان را کاهش می دهد.

عراقیت از افران میسین ه ورزش منظم (۲۰ دقیقه در روز و ۵ بار در هفته) جهت تحمل وزن را توصیه کنید.

• محیط منزل را از نظر امنیت و حذف عوامل خطر (مثل قالیچه های لغزان، اسباببازی

I ، Horse "Tail 2. Black Cohah 3. Red Clowér

 

________________

۵۲۸ سرداری تختمل بازی

بر روی زمین، وجود حیوانات خانگی، وجود پله) بررسی کنید. به بیمار توصیه کنید که دستگیرهها، میلهها و تجهیزاتی جهت جلوگیری از شر خوردن نصب کنده روشنایی هنزل به اندازه کافی باشد و از صندلی محکم و تختهای کوتاه استفاده کند، به بیمار آموزش دهید که از عصا و واکر و سایر وسایل حمایتی استفاده کند. به بیمار توصیه کنید که از وسایل حفاظتی مفصل هیپ استفاده کند تا در صورت افتادن میزان آسیب را کاهش دهد. به بیمار آموزش دهید که در صورت شکستگی مهرهای استراحت کند و یک بالش در زیر سر و بالشی دیگر در زیر زانوان قرار دهد تا از فشار بر روی مهره کاسته شود. به بیمار آموزش دهید تا در زمستان ها مقابل پنجره بنشیند تا بتواند از نور خورشید استفاده کند.

مراقبت های روانی - احجتماعی

ه توانایی بیمار جهت مراقبت از خود، فعالیتهای زندگی روزانه و نقش های معمولش

را بررسی کنید. به بیمار توضیح دهید که فرآیند یائسگی یک پدیده طبیعی و ذاتی است، چرا که این مسئله یه رفع نگرانی ها کمک میکند. جهت حفظ تراکم استخوانی، بیمار را به انجام فعالیتهای معمول زندگی روزانه و داشتن یک شیوه زندگی فعال تشویق کنید. علایم و نشانههای اختلال در در که از خود که ناشی از دفورمیتی استخوانی (کیفوز) است را بررسی کرده و بیمار را در انتخاب پوشش مناسب جهت کمتر نشان دادن دفورمیتی کمک کنید. بیمار را جهت انجام بهتر اقدامات مراقبت از خود به یک فیزیوتراپ و یا کاردرمان ارجاع دهید.

مراقبتهای پیگیری

• بر اهمیت ویزیتهای منظم و پیگیر تاکید کنید و مطمئن شوید بیمار تام و شماره

تلفن های ضروری را دارد.

بیمار را جهت انجام ورزش برای تحمل وزن به یک فیزیوتراپ ارجاع دهید

پرسش و پاسخ

همه چیز در مورد پگ

از قسمت پرسش و پاسخ زیر یا از طریق پیام رسان های موجود با شماره 09120059441 میتوانید سوالات خودرا مطرح کنین

سیمرغ طب حس خوب سلامتی برای همه                                    

نظرات کاربران
ارسال نظر
امتیاز بدهید
به اين صفحه امتیاز بدهید