بیوپسی کبد

بیوپسی کبد

تعریف: بیوپسی کبد، وارد کردن سرسوزن به کبد از طریق پوست به منظور تهیه ی بافت کبدی برای بررسیهای پاتولوژیک و تشخیص بیماری های کبدی است.

 

________________

اند یکانسیونها

به عملکرد غیرطبیعی کبد

به زردی پوست بدون علت مشخص

تعمیر وز هپاتیت هپاتومگالی و هپاتواسپلنومگالی با منشا نامشخص مشکوک شدن به بدخیمی کبد مشکوک شدن به بیماری های سیستمیک و ارتشاحی از قبیل سارکوئیدوزیس ارزیابی روتین برای پس زدن کبد پیوندی

آموزش های قبل از پروسیجر

• توضیح پزشک در مورد پروسیجر و علت آن را مرور کنید. بیمار را تشویق کنید تا سؤالاتش را بپرسد و در مورد ترس ها و اضطراب هایش صحبت کند، نیاز به تکمیل فرم رضایت نامه را توضیح دهید.

مروری بر شراقبتهای قبل از پروسیجر

• تستهای آزمایشگاهی (از قبیل گروه خونی و کراسی مچ، زمان پروترومبین PT هموگلوبین، هماتوکریت و شمارش پلاکتی) را قبل از پروسیجر مرور کنید. بیمار را آگاه کنید که نیاز است. ۴ تا ۸ ساعت قبل از بیوپسی NPO باشد، اقدامات لازم در حین انجام بیوپسی را به بیمار آموزش دهید. تنها به بیمار آموزش دهید تا در حین انجام بیوپسی دراز بکشد و بی حرکت باشد.

برای بیوپسی از کبد بی حسین موضعی تجویز می شود. به بیمار آموزش دهید تا به منظور بالا بردن هرچه ممکن کبد در انتهای بازدم نفسش را نگه دارد. بر اهمیت حفظ وضعیت بازدم هنگام بیوپسی تأکید کنید، زیرا نقص در انجام این عمل باعث سوراخ شدن ریه می شود.

مروری بر مراقیت شای پنان از پروسیجر

به برای بیمار توضیح دهید که برای ۶ تا ۸ ساعت علایم حیاتی کنترل و نیز صداهای ریوی سمع خواهد شد و بیمار از نظر عوارض جانبی به دقت تحت نظر قرار خواهد گرفت، بیمار را آگاه کنید که طبق دستور، آرامبخش ها و مسکن ها تجویز خواهد شد. به بیمار بگویید به منظور اعمال فشار روی محل بیوپسی نیاز خواهد بود تا ۶ ساعت به پهلوی راست دراز بکشد و نیز برای کاهش خطر خونریزی ۱۲-۸ ساعت در تخت بماند و استراحت کند.

e در مورد ازسرگیری رژیم غذایی طبیعی برای بیمار توضیح دهید.

عوارض جانبی و مشسکلات

* خونریزی

به پنوموتوراکس

پریتونینت

 

________________

۴۵۴ بانویسی کل.

انتقا مراقبت در منزل

اطلاعات عفهومی

• آموزش های کتبی و شفاهی به بیمار و مراقبت دهنده بدهید و برای آنها نام و شماره تلفن پزشک یا پر ستار را فراهم کنید تا در صورت بروز هرگونه سؤال تماس بگیرند.

ه هرگونه توضیح در مورد پروسیجر و مراقبتهای پیگیری خاص را مرور کنید.

علایم هشداردهنده

• علایم و شکایاتی را که باید به پزشک و پرستار گزارش شود، مرور کنید.

دارد شدید شکمی

تهوع و استفراغ ریباند تندرنس رنگپریدگی زجر تنفسی :: تاکیکاردی ۹. تا

داروها بیمار را تشویق کنید تا هنگام درد از مسکن های خفیف استفاده کند (مبحث «کنترل درد» را نگاه کنید). به بیمار توصیه کنید تا از مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDS) و داروهای هپاتوتوکسیک خودداری کند. لیستی از داروهای NSAIDS و هپاتوتوکسیک فراهم کنید تا بیمار از مصرف آن خودداری کند.

فعالیت

• به بیمار آموزش دهید که در اولین روز بعد از پروسیجر و یا تا زمانی که توصیه شده است، از فعالیتهای پرجنبوجوش و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کند.

رژیم غذایی

ه به خانواده و مراقبت دهنده ی بیمار توصیه کنید تا در صورت نیاز برای ۲۴ ساعت اول

بیمار را در غذا خوردن کمک کنند. توضیح دهید که در صورت تجویز پزشک برای بیماری زمینه ای، رژیم غذایی می تواند از سر گرفته شود.

روشهای درمانی دیگر

۰ از آنجایی که برخی از گیاهان دارویی مثل سیر و ژینکیو ممکن است بر فاکتورهای انعقادی اثر گذاشته و باعث خونریزی شود، بیمار را تشویق کنید تا در مورد مصرف این گونه داروها صحبت کند.

1. Girikyo billobd

 

________________

«... بنا بر ماه با سایر مکتوب نمک ( ۴۵۵

مراقبت های بیک برجی ه بر اهمیت ویزیتهای منظم و پیگیر تأکید کنید و مطمئن شوید که بیمار نام و شماره

تلفن های ضروری را دارد.

پرسش و پاسخ

همه چیز در مورد پگ

از قسمت پرسش و پاسخ زیر یا از طریق پیام رسان های موجود با شماره 09120059441 میتوانید سوالات خودرا مطرح کنین

سیمرغ طب حس خوب سلامتی برای همه                                    

نظرات کاربران
ارسال نظر
امتیاز بدهید
به اين صفحه امتیاز بدهید