مراقبت از پگ

مراقبت از پگ معده

مراقبت از پوست 

 

 اطراف لوله PEG را در دو روز اول پس از قرار دادن باسرم نمکی تمیز کنید. بعد دو روز، استحمام روزانه با آب و صابون کافی است. شست و شوی روزانه برای تمیز نگه داشتن محل استوما پس از بهبودی از جراحی اولیه کافی می باشد.

برای تمیز کردن پوست اطراف لوله PEG، فلپ را بلند کنید، ناحیه را بررسی کنید. پوست را با آب و صابون بشویید و پوست را کاملا خشک کنید. اکثر لوله های PEG نیازی به پانسمان ندارند. مقدار کمی رگه های خونی طبیعی است. بعد از هر بار تغذیه لوله را در محل دیگری فیکس کنید تا از تحریک پوست جلوگیری شود.

هر روز پوست اطراف لوله تغذیه خود را از نظر قرمزی، تورم یا چرک بررسی کنید. اگر هر یک از این علائم را داشت به پزشک یا پرستار خود اطلاع دهید .

طول خروجی لوله PEG در نقطه ای که از پوست خارج شده است راعلامت گذاری کنید  و مرتباً بررسی کنید  تا مطمئن شوید به درستی در جای خود قرار دارد. کشش بیش از حد روی لوله ممکن است منجر به نکروز فشاری (مرگ ناحیه ای از بافت) دیواره داخلی شکم شود. کشش بیش از حد نیز ممکن است باعث بیرون کشیده شدن لوله شود. شل بودن لوله هم میتواند باعث نشت ترشحات و مواد غذایی به بیرون و آسیب به پوست شود .

اگر لوله PEG به طور تصادفی بیرون بیاید، لوله اصلی - یا جایگزین - باید در اسرع وقت در محل پگ قبلی قرار داده شود، در غیر این صورت فیستول بسته شود و  نیاز به آندوسکوپی باشد. استوما ممکن است در کمتر از دو ساعت شروع به بسته شدن کند. حتما یک لوله یدکی، یا سوند فولی بالن دار در خانه داشته باشید تا در صورتی که لوله خارج شد سریعا در محل قرار بگیرد .

پس از سه الی شش ماه، می توانید لوله PEG را با نوع دکمه ای جایگزین کنید . با پرستار یا پزشک خود در مورد بهترین لوله برای صحبت کنید. اگر لوله PEG به خوبی کار می کند و نیازی به تعویض در 3 ماهگی نداشته باشد، ممکن است تا یک سال نیاز به تعویض نباشد .

چرخاندن لوله

چند روز پس از قرار دادن لوله پگ  شما باید به طور منظم لوله PEG خود را بچرخانید. با این کاراطمینان حاصل می کند که بافت و پوست اطراف ناحیه به لوله نچسبیده و استومی سالم می ماند.

 لوله PEG را حداقل یک چهارم دور و یک بار در روز بچرخانید. بهترین زمان احتمالا درست بعد از حمام کردن است.

 اگر لوله سفت است و نمیچرخد به زور اقدام به چرخاندن لوله نکنید . اطمینان حاصل کنید که فضایمناسبی در داخل و خارج برای لوله وجود دارد.

اگر روی پوست خیلی سفت است، فیکساتور خارجی  لوله PEG را کمی به سمت بالا بلغزانید.

اگر لوله شما توسط یک بالون در جای خود نگه داشته شده است، بررسی کنید که آیا آب کافی در بالون وجود دارد یا خیر. ممکن است بالون ترکیده یا فرسایش یافته باشد - این امر نیاز به تعویض لوله دارد.

اگر لوله تغذیه آزادانه به داخل و خارج حرکت می کند و بالون آسیب ندیده است، سعی کنید استوما را با کمی روان کننده مبتنی بر آب مثل ژل لوبریکانت روان کنید.

 اگر روان کننده ندارید، می توانید از روغن گیاهی استفاده کنید. وازلین یا سایر روان کننده های نفتی به مرور زمان باعث فرسایش پلاستیک در لوله تغذیه می شود، بنابراین باید از استفاده از آنها خودداری کنید.

هنگامی که لوله PEG روغن کاری شد، دوباره  به ملایمت آن را بچرخانید توجه داشته باشید بیمار نباید احساس درد و ناراحتی کند .

استوم ها معمولاً به دلیل نفخ، و در لوله هایی که اخیرا تعبیه شده است  یا تغییرات خود لوله ، سفت می شد. اگر نمی توانید لوله به راحتی بچرخانید، به پزشک مراجعه کنید

اکستنشن های لوله پگ

اگر از لوله پگ دکمه ای استفاده میکنید . به مجموعه های اکستنشن ها نیاز دارید که به سر دکمه متصل شوند. این مجموعه های افزودنی از دکمه به سرنگ یا کیسه پمپ تغذیه متصل می شوند تا به شما امکان تغذیه، دادن دارو و تجویز مایعات را می دهند.

نحوه تمیز کردن اکتنشن ها ی لوله پگ
آنچه شما نیاز خواهید داشت:

  • یک لیوان آب لوله کشی استریل یا تمیز
  • سرنگ گاواژ
  • مسواک تمیز/استفاده نشده یا برس مخصوص تمیز کردن پگ
  • متعلقات پگ

مراحل تمیز کردن اکستنشن

  1. دست های خود را به خوبی با آب و صابون بشویید و برس را با آب شیر تمیز بشویید.
  2. ست اکستنشن را جدا کرده و در آب تمیز بگزارید یا حداقل 1 دقیقه زیر شیر آب بشویید.
  3. مسواک را با آب تمیز خیس کنید و به مدت 15 ثانیه روی پورت ورودی و انتهایی بچرخانید.
  4. سرنگ را با آب تمیز پر کنید و ست اکستنشن را بشویید.
  5. پورت های روی مجموعه افزونه را پاک کنید و درپوش آن را خشک کنید. لوازم را تمیز کنید و در هوا خشک کنید.

نحوه چک کردن بالن پگ معده ( برای پگ های بالن دار)

لوله پگ بالن دار باید یک درگاه دسترسی برای بالون داشته باشد (درگاه رنگی روی لوله ها). یک سرنگ را در این پورت قرار دهید (سرنگ 60 سی سی مخصوصی برای این منظور باید داشته باشد). به آرامی سرنگ را به سمت عقب بکشید و در عین حال مطمئن شوید که محکم به درگاه متصل است. آب شفاف با همان مقدار که بالن پر شده است باید به داخل سرنگ کشیده شود اگر آب زلال نیست، یا به اندازه کافی وجود ندارد، یا اصلاً قادر به کشیدن آن نیستید، در این صورت بالون مشکل دارد و باید لوله خود را تعویض کنید. اگر آب خوب است، می توانید به آرامی آن را به داخل بالون برگردانید.

 

مراقبت از پگ
برای تمیز و سالم نگه داشتن لوله PEG، قبل و بعد از تغذیه یا بعد از تزریق داروها باید لوله را با آب شفاف بشویید. پس از قرار دادن لوله، با یک متخصص تغذیه مشورت کنید تا نیازهای تغذیه ای خود، میزان کالری، پروتئین و مایعات لازم و همچنین مناسب ترین فرمول غذایی و میزان آن را تعیین کنید. محصولات تغذیه ای طراحی شده برای تغذیه لوله ای به گونه ای فرموله شده اند که تمام مواد مغذی مورد نیاز شما از جمله پروتئین ها، کربوهیدرات ها، ویتامین ها و مواد معدنی را فراهم کنند. برخی حتی حاوی فیبر غذایی و سایر عناصر غیر مغذی هستند. اگر می‌خواهید غذا را برای وعده‌های غذایی خود ترکیب کنید، باید با پزشک یا متخصص تغذیه خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که نیازهای غذایی خود را برآورده می‌کنید.

هنگام تغذیه از طریق لوله، لازم است که شما یا مراقبتان قبل از تهیه محلول یا تماس با سیستم PEG دست‌های خود را کاملاً با آب و صابون بشویید - همانطور که همیشه قبل از غذا خوردن دست‌های خود را می شویید. لوله باید از نظر باز بودن بررسی شود و محلول هم دمای اتاق تجویز شود. برای به حداقل رساندن خطر برگشت و آسپیراسیون باید در حالت حداقل سی درجه پوزیشن بیمار حفظ شود ، و باید سی تا شصت دقیقه پس از تغذیه در حالت نیمه نشسته قرار بگیرید. در برخی موارد، برای جلوگیری از عوارضی مانند گرفتگی شکم، حالت تهوع و استفراغ، اتساع معده، اسهال یا آسپیراسیون، غذا باید به آرامی تزریق شود. ممکن است تغذیه بیش از یک ساعت طول بکشد. گاهی اوقات تغذیه مداوم ترجیح داده می شود. با این روش یک پمپ تغذیه راه اندازی شده و به لوله PEG متصل می شود. این محلول در یک دوره زمانی مشخص به بیمار تزریق می شود. خطر آسپیراسیون کاهش می یابد زیرا محلول تغذیه در طول دوره طولانی تر انفوزیون داده می شود.یک روش دیگر  استفاده از یک سیستم کیسه ای متصل حاوی وعده ی مایع برای تغذیه، است که در آن غذا اجازه می دهد تا به آرامی از طریق "تغذیه گرانشی" به داخل لوله چکه کند.در روش تغذیه قطره ای، تغذیه معمولاً هر چهار تا شش ساعت انجام می شود. لوله ها قبل و بعد از تغذیه در طول تغذیه مداوم و هر 4 تا 8 ساعت با آب شسته شوند. این کار با یک سرنگ پر از آب که مستقیماً به لوله وصل می شود انجام می شود. ممکن است بیمار قبل یا بعد از تغذیه دچار نفخ و فشار شود. برای رفع نفخ قبل و بعد تغذیه درپوش لوله را باز کنید . تشویق بیمار به سرفه نیز رفع فشار را تسهیل می کند.

طول عمر لوله تغذیه حدود شش ماه الی یک سال است. با گذشت زمان لوله باریک تر میشود و باعث نشت از محل خروجی و دیواره معده میشود . فرآیند جایگزینی ساده است و بهتر است زیر آندوسکوپی جایگزین شود . در مواردی در صورت صلاح دید پزشک در منزل و با پگ جدید به صورت کورکورانه جایگزین میشود .

با احتمال اندک عوارض ممکن است رخ دهد، یک درصد احتمال مشکلات عمده (خونریزی معده، نشت پریستومی) و هشت درصد احتمال عوارض جزئی (عفونت، نشت روزنه، اکستروژن یا مهاجرت لوله، آسپیراسیون و تشکیل فیستول). آسپیراسیون شاید شایع ترین عارضه مربوط به تغذیه لوله ای باشد. این زمانی اتفاق می افتد که غذا به داخل ریه ها وارد می شود. آسپیراسیون می تواند منجر به پنومونی شود، اما اگر بیمار در حین تغذیه در حالت نیمه نگه داشته شود، احتمال ابتلا به این عارضه را می توان تا حد زیادی به حداقل رساند.

پرسش و پاسخ

همه چیز در مورد پگ

از قسمت پرسش و پاسخ زیر یا از طریق پیام رسان های موجود با شماره 09120059441 میتوانید سوالات خودرا مطرح کنین

سیمرغ طب حس خوب سلامتی برای همه                                    

نظرات کاربران
ارسال نظر
امتیاز بدهید
به اين صفحه امتیاز بدهید