کاتتر ورید مرکزی

 

Cathiter Care (Peripherally lmSerted Central We noull Cathe ter| [[PICC)

تعریف: کاتتر ورید مرکزی که از طریق محیطی جاگذاری شده است (PICC)، یعنی وارد کردن کاتتر به داخل ورید، در فضای جلوی آرنج یا بالای این فضا، که نوک کاتتر در قسمت دیستال ورید اجوف فوقانی قرار می گیرد. این کاتتر معمولا از سیلیکون ساخته می شود. قرار دادن این کاتتر، دسترسی به سیستم وریدی را تسهیل می کند و مسیری را فراهم می کند تا بتوان بدون صدمه زدن به وریدها، به صورت مداوم یا پیدرپی داروها و یا دیگر محلول ها را انفوزیون کرد. پروسیجر PICC ممکن است در یک مرکز سرپایی و بدون بیحسی و آرامبخش انجام شود. وریدهایی که می توان از آنها برای گذاشتن PICC استفاده کرد، شامل وریدهای سفالیکه بازیلیکا، سفالیک میانی و بازیلیک میانی میباشند.

اندیکاسیون ها

• تجویز داروهای ضدسرطان

• تجویز فرآوردههای خونی

 

________________

۷۳۲ مراقبت ارکاتتر ارکاتتر ورید. مرکزی که ار طریقی محیطی.)

به تجویز مایعات وریدی گرفتن خون به صورت پیدرپی ه انفوزیون داروهایی مثل مخدرها برای کنترل درد

فق مراقبت در منزل اطلاعات عمومی ه آموزش های کتبی و شفاهی به بیمار و مراقیت دهنده بدهید و برای آنها نام و شماره تلفن های پزشک و یا پرستار را فراهم کنید تا در صورت بروز هرگونه سؤال تماس بگیرند. از ابزارهای کمکی بصری برای آموزش به بیمار استفاده کنید و قبل از ترخیصی نیز زمانی را به بیمار و مراقبت دهنده ی او اختصاص دهید تا پروسیجرهایی که آموزش دیدهاند را تمرین کنند.

علایم هشداردهنده به علایم و شکایاتی را که باید به پزشک و پرستار گزارش شود، مرور کنید.

o محل کاتتر |r1 قرمزی، درد در محل وارد کردن کاتتر، یا در بالای این محل و یا درد در

سطح شانه a تورم و قرمزی بازو El ترشح از محل وارد کردن کاتتر - ناتوانی برای هپارینه کردن کاتتر و یا کشیدن خون از کاتتر

علایم عمومی EI درجه حرارت بیش از ۱۰۰ درجه فارنهایت تا کوتاهی تنفس till ثذرد سینه عوارض بالقوهای را که باید گزارش شود را مرور کنید: B: امبولی کاتتر 1- قرار گرفتن کاتتر در وضعیت نامناسب م آریتمی

tn عوارض بالقوه پس از وارد کردن کاتتر مثل عفونت ناشی از کاتتر، انسداد

کاتتر و ترومبوفلبیت

آموزش های ویژه به پروسیجرهای تعویض پانسمان و مراقبت از کاتتر را مرور کنید (طبق پروتکل مؤسسه

یا پروتکل توصیه شده توسط پزشک). نوع کاتتر جاگذاری شده را شناسایی کنید. پروسیجر پمپ کردن و مراقبت از کاتتر (ابوت، گروشونگ، کوک و غیره)، بر اساس نوع آن، متفاوت می باشد، آموزش های اختصاصی را به صورت کتبی، برای بیمار فراهم کنید.

ه هدف از قرار دادن کاتتر را مرور کنید. ه توضیح دهید که معمولا داروها به وسیله ی پرستار در منزل یا در مراجعه به کلینیک تجویز خواهد شد، در صورتی که تجویز داروها توسط خود بیمار انجام می شود، به او

 

________________

مولفابتار کاتتر (کانتر ورید مرکوری که ار طریق محیطی / ۷۳۳

آموزش دهید تا قبل از تجویز، اجازه دهد داروها در حد درجه حرارت اتاق گرم شوند. بیمار را در تهیه داروها و وسایل لازم برای انفوزیون کمک کنید و در این رابطه به بیمار آگاهی های لازم را بدهید. به بیمار آموزش دهید که مسیرهای PICC برای تزریق های با فشار زیاد، مثل تزریق های اورژانسی، قابل استفاده نمی باشند. مراقبت از کاتتر را مرور کنید. دم به بیمار آموزش دهید تا در ۴۸ ساعت ابتدایی پس از قرار دادن کاتتر، روزی ۲ تا ۳ بار و هر بار ۲۰ دقیقه بر روی بالای محل ورود کاتتر، از گرمای مرطوب استفاده کند، تا خطر ایجاد فلبیت کاهش یابد. در صورتی کعه کاتتر در محل ورود، بخیه شده است، آموزش هایی در رابطه با مراقبت از بخیه ها، برای بیمار فراهم کنید. روزانه محل کاتتر را از نظر علایم التهاب و عفونت بررسی کنید. همچنین بخیه ها را از نظر شل شدگی مشاهده کنید، زیرا می تواند باعث خارج شدن کاتتر بشود. پروسیجر تعویض درپوش کاتتر را مرور کنید (پروسیجر مؤسسه ی مراقبتی که بیمار تحت نظر آن قرار دارد و یا «مراقبت از کاتتر هیکمن یا بروویاک» را ببینید). پروسیجر شستن کاتتر را بر اساس پروتکل و نوع کانتر، مرور کنید، بر اساس پروتکل و نوع کاتتر، پروسیجر پمپ کردن کاتتر را مرور کنید (کاتتر کوک برای شستن نیاز به هپارین دارد در حالی که برای شستن کاتتر گروشونگاه به نرمال سالین نیاز است. پروسیجر محافظت از کاتتر را مرور کنید و برای بیمار و مراقبت دهنده ی وی زمانی را در نظر بگیرید تا پروسیجرهایی که به آنها آموزش دادهاید، تمرین کنند و به شما نشان دهند. به بیمار آموزش دهید تا یک کیت وسایل تعمیر کاتتر، در دسترس داشته باشد، و در صورتی که کاتتر شروع به نشت کرد و یا پس از تعمیر همچنان نشت از کاتتر ادامه یافت، با پزشک و یا پرستار تماس بگیرد.

داروها

به هدف، مقدار، زمان و روش مصرف هر یک از داروهای تجویز شده و عوارض جانبی

را که باید به پزشک یا پرستار گزارش شود، توضیح دهید.

ه بر طبق دستورالعمل OSHA پروسیجر صحیح دور ریختن داروهای سیتوتوکسیک

را شرح دهید.

فعالیتها

ه به بیمار آموزش دهید که می تواند حمام کند، ولی در هنگام حمام کردن باید روی پانسمان را با یک پلاستیک بپوشاند. به بیمار آموزش دهید در صورت مرطوب شدن پانسمان، فوراً آن را عوض کند. به بیمار آموزش دهید تا از بلند کردن اشیاء سنگین با بازویی که PICC در آن کار گذاشته شده، خودداری کنید.

به محدودیت ها و توانایی های بیمار در فعالیت ها را شرح دهید.

مراقبتهای پیگیری

ه بر اهمیت ویزیتهای متظم و پیگیر تأکید کنید و مطمئن شوید که بیمار نام و شماره

تلفن های ضروری را دارد.

 

پرسش و پاسخ

همه چیز در مورد پگ

از قسمت پرسش و پاسخ زیر یا از طریق پیام رسان های موجود با شماره 09120059441 میتوانید سوالات خودرا مطرح کنین

سیمرغ طب حس خوب سلامتی برای همه                                    

نظرات کاربران
ارسال نظر
امتیاز بدهید
به اين صفحه امتیاز بدهید