ترومبولیتیک درمانی

Thrombolytic Therapy

تعری ترومبولیتیک درمانی، تجایتویز داخل وریدی یا داخل کرونری یک داروی خال کننده لختنه برای تجزیه ی لخته، برقراری مجدد جریان خون کرونری و محدود کردن ایسکمی

میوکارد است. زمانی که شواهد تشخیصی، فرآیند انفارکتوس میوکارد را نشان دادند، ترومبولیتیک درمانی شروع می شود. ترومبولیتیک تراپی زمانی بیشترین تأثیر را دارد که خیلی زود شروع شود (۶ تا ۱۲ ساعت بعد از ظاهر شدن علایم مثلا درد قفسه ی صدری). این کار ممکن است از طریق ورید و یا از راه شریان انجام شود.

اندیکاسیونها

به انفارکتوس میوکارد حاد

• آمبولی ریوی

 

________________

۶۷۲ ترومسوویتسک درمانتی

ه سکته ی مغزی (CVA}}

کنتراندیکانسیون ها سابقه ای از حمله هموراژیک خونریزی فعال داخلی حاملگی (تا ۱۲ روز بعد از زایمان) انفارکتوس میوکارد نه؛ پریکاردیت حاد : قطع احتمالی آئورت

امیولی ریوی با حمله در طی ۲ ماه گذشته

تروما نند، جراحی در طی ۱۵ روز گذشته جمه هایپرتانسیون

درمان

طبی به داروها از انفارکتوس میوکارد

با استرپتوکیناز فعال کننده پلاسمینوژن بافتی F ترکیب فعال کننده استرپتوکیناز - پلاسمینوژن | آلتپلاز (اکتیوازا

۶ امبولی ریوی استرپتوکیناز فعال کننده پلاسمینوژن بافتی اروکیناز لا آلتپلاز (اکتیواز)

از حمله مغزی f فعال کننده پلاسمینوژن بافتی

11 ارو کیناز آموزش های قبل از پروسیجر

• توضیح پزشک در مورد پروسیجر و علت آن را مرور کتید. بیمار را تشویق کنید تا سؤالاتش را بپرسد و ترسها و اضطرابش را بیان کند. نیاز به گرفتن رضایت آگاهانه برای ترومبولیتیک درمانی، کاتتریزاسیون قلبی، آنژیوپلاستی کرونری از راه پوست (PTCA) و پیوند بای پس شریان کرونری (CABG) را شرح دهید. به بیمار توضیح دهید که در مورد تمام داروهای بدون نسخه (OTC) یا سایر داروهای که مصرف می کرده است، با پزشک خود صحبت کند، از قبیل وارفارین، داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (ایپو بروفن، ناپروکسن) و آسپرین، چرا که این داروها خطر

1. Alteplase

 

________________

خونریزی را افزایش میدهند.

تالیا یک قوس ملی کار

به توضیح دهید که ترومبولیتیک تراپی باید به صورت وریدی در کمتر از ۱۳ ساعت از شروع درد قفسمههای سینه و جهت حفظ جریان خون کرونری و محدود کردن اندازه ایسکمی میوکارد داده شود. به بیمار اگاهی دهید که این روش درمانی ممکن است جهت بیمار مفید نبوده و سایر روش هایی درمانی مثل کاتتریزاسیون قلبی، اقدامات جراحی عروق کرونر از راه پوست (PCI) یا جراحی باگی پس عروق کرونر (CABG) مورد استفاده قرار گیرد.

لامبولی ریوی به توضیح دهید که اروگیناز از ۲۴ تا ۷۲ ساعت پس از شروع علایم ممکن است داده

نشود.

ختقباله فقین

• توضیع دهید که ترومبولیتیک تراپی باید به صورت وریدی طی ۳ ساعت جهت حفظ جریان خون مغزی انجام شود.

به توضیح دهید که اروکیناز به صورت داخل شریانی جهت حفظ جریان خون مغزی تا

۶ ساعت داده میشود.

مروری یر مراقبتهای قبل از پروسیجر توضیح دهید که ممکن است پروسیجر به مدت ۲-۱ ساعت طول بکشد. توضیح دهید احساسات ناراحت کنندهایی که در نتیجه ی ترومبولیتیکه درمانی تجربه می شود، در صورت بروز درمان خواهد شد. بیمار را آگاه کنید قبل از انجام پروسیجر تست های آزمایشگاهی، الکتروکاردیوگرام ۱۲ اشتقاقی پایه، گروه خونی و کراس ماچ به طور کامل انجام خواهد شد. توضیح دهید که حداقل ۲ یا ۳ مسیر داخل وریدی ایجاد خواهد شد. به بیمار بگویید حین انجام پروسیجر و پس از آن علایم حیاتی، الکتروکاردیوگرام و خونریزی کنترل خواهد شد و یک ارزیابی کاعل نورولوژیک قبل از پروسیجر انجام خواهد شد و تا ۲۴ ساعت پس از اتمام انفوزیون به طور مکرز ادامه خواهد یافت.

مروری بر مراقبت شای پس از پروسیجر به بیمار بگویید در حین انجام پروسیجر و برای ۱۲ ساعت پس از پروسیجر باید در تخت استراحت کند و نباید از تخت خارج شود. توضیح دهید برای کنترل زمان لخته (CT) و آنزیمهای قلبی به صورت مکرر نمونه خون گرفته می شود و علایم و نشانههای موفقیتآمیز بودن پرفیوژن مجدد میوکاردی کنترل خواهد شد، توضیح دهید که علایم بروز خونریزی زیر پوست قابل انتظار است و با گذشت زمان بر طرف میشود. D انفارکتوس قلبی: علایم پرفیوژن مجدد از جمله طبیعی شدن الکتروکاردیوگرام ۱۲ اشتقاقی، درد قفسه سینه و آریتمی ناشی از پرفیوژن مجدد) کنترل خواهد شد.

 

________________

تریو حبوبیتی که در طبی

۴

عوارضس جانبی و مشکلات

خونریزی: گوارشی، داخل جمجمهای انفارکتوس میوکارد آریتمیهای ناشی از پرفیوژن مجدد

عوال قول خطرناکت خونریزی

=E|

انتقهٔ مراقیت در متزل

• اطلاعات عمومی

آموزش های کتبی و شفاهی به بیمار و مراقبت دهنده بدهید و برای آنها نام و شماره

تلفن های پزشک و یا پرستار را فراهم کنید تا در صورت بروز هرگونه سؤال تماس

بگیرند.

در مورد انفارکتوس میوکارد:

A: درک بیمار از نتیجه درمان، وسعت آسیب میوکارد و احتمال نیاز به مداخلات

بیشتر مثل PTCA یا CABG را مرور کنید. در رابطه با ایجاد بیماری شریان کرونری و احتمال عود انسداد شریان کرونری به بیمار اموزش دهید.

علایم هشدار دهنده

به بیمار هشدار دهید که در صورت مشاهده ی علایمی مثل خونریزی و درد قفسهای سینه، اقدامات درمانی اورژانسی الزامی است. علایم و شکایاتی را که باید به پزشک و پرستار گزارش شود، مرور کنید. و خونریزی: کبودشدگی، خونریزی لثه، هماچوری، استفراغ خونی، مدفوع تیره،

درد پهلو سردرد 6) سردرد، تعریق، ضربان قلب سریع و یا نامنظم علایم عوارض جانبی که ممکن است با داروی استرپتوکیناز رخ دهد را مرور کنید: تهوع، سرگیجه، کاهش فشار خون و تب خفیفا. داروها همچنین ممکن است باعث آسیب اعصاب شوند. اگر هر کدام از این عوارض باقی بمانند و یا بدتر شوند، بیمار را آموزش دهید تا آن را به مراقبین خود اطلاع دهد.

داروها

هدفه مقدار، زمان و روش مصرف هر یک از داروهای تجویز شده و عوارض جانبی را که باید به پزشک یا پرستار گزارش شود، توضیح دهید.

آموزش های ویژه

به بیمار توصیه کنید تا از مسواک زدن باقشار زیاد خودداری کند.

درمان های جایگزین

از آنجایی که برخی از درمان های جایگزین مضر بوده و ممکن است با انعقاد خون تداخل داشته باشند، لذا بیمار را تشویق کنید تا در مورد ابن روش های درمانی با پزشک و یا پرستار خود مشورت کند.

 

________________

بارگی شعفساروف، النوم مشی سککتومی ۶۷۷

محدودیتهای خود حسحبت کند. ورزشهای توصیه شده برای سر و گردن (فلکسیون، حرکات جانبی، هایپراکستانسیون) را شرح دهید.

ه اهمیت توازن بین فعالیت و استراحت را آموزش دهید.

رژیم غذایی

• نیاز به حفظ یک رژیم غذایی متعادل را شرح دهید.

• مراقبت پیگیری

ه بر اهمیت ویزیتهای منظم و پیگیر برای کنترل کردن سطوح هورمون های تیروئید (هورمون های تحریک کننده تیروئید TSH | تیروکسین IT) تاکید کنید، مطمئن شوید که بیمار نام و شماره تلفن های ضروری را دارد.

پرسش و پاسخ

همه چیز در مورد پگ

از قسمت پرسش و پاسخ زیر یا از طریق پیام رسان های موجود با شماره 09120059441 میتوانید سوالات خودرا مطرح کنین

سیمرغ طب حس خوب سلامتی برای همه                                    

نظرات کاربران
ارسال نظر
امتیاز بدهید
به اين صفحه امتیاز بدهید