آنمی برنشیوز

آنمی برنشیوز انمی میکروسیتبک هایبر کرومیک Pernll Cico LIS Amemia (Hyperchronic Microcytic Athentila)

تعری سدهٔ آنمی بدخیم، یک انمی ناشی از کاهش جذب ویتامین B12 است. کمبود فاکتور داخلی که برای جذب ویتامین B12 ضروری میباشد، باعث تولید سلول های قرمز خون با غشاهایی بسیار شکننده می شود که منجر به تخریب گسترده سلول ها و در نتیجه سطح پایین هموگلوبین می شود. علل کمبود ویتامین B2 ناشی از اختلالات معدی، رودهای و نورولوژیک می باشد.

علل، عوامل مؤثر و عوامل خطر

• اولیه

نه استعداد ژنتیکی

نه بیماری های ایمنولوژیک

- تیروئیدیت

 

________________

۵۵۸ "نعین بازنشسیور ||{{نعی میکروسیتیک ها بیر کرومیکس)

به ثانویه بن جراحی برداشتن بخشی از معده بالا محدود کردن مقدار تولید موکوس

علایم و شکابات به علایم تریولوژی کلاسیک (علایم سه تایی کلاسیک)

میدادها

ج) زبان گوشت آلود، قرمز و زخمی

نام کرختی و احساس سوزن سوزن شدن در انتهاها

به گوارشی

نان تهوع و استفراغ

می بیاشتهایی

تر از دست دادن وزن

وی اسهال

تمام رنگپریدگی ند: زرد نام تولید بیش از حد گاز در معده و سکوم

رولوژیکا بیت عدم هماهنگی از اختلال در حرکات ظریف انگشتان در سبکی سر :) تغییرات بینایی (تاری دید، دوبینی)

| تستر ندرت شنیدن صدای زنگ در گوش ها تحریکپذیری فسعیف شدن حافظه افسردگی اختلال در قضاوت پارستزی دستها و پاها

شعوارضی و مشکلات

رفتارهای سایکوتیک: پارانویا، توهم، هذیان از دست دادن کنترل بر روی مثانه و روده کاردیومگالی، نارسایی احتقانی قلب گاستریت عفونت: ریوی، ادراری بیماری زخم معده (پپتیکا اولسر) (در این افراد ۴ تا ۵ برابر بیشتر وجود دارد). در صورت عدم درمان کشنده است.

تیسیسیتهای تشیخبعسی به هر یک از پروسیجرها، هدف، احساس طبیعی احتمالی و مراقبتهای قبل و بعد از

 

________________

آسمی پرانتسیور (امی میکرواسی یک ها بر کرومیک) ۵۵۹

پروسیجر را شرح دهید. ثر در تست شیلینگ: تشخیص قطعی انمی وخیم نه بیوپسی مغز استخوان: افزایش مگالوبلاست ها نا آنالیز معدی: افزایش pH بدون اسید هیدروکلریک آزاد تا درمان آزمایش همراه با تزریق وریدی (تجویز دارو از راهی غیر از گوارشی)

ویتامین B12 : ۴ تا ۵ روز پس از تزریق شمارش رتیکولوسیتها افزایش مییابد. نستهای آزمایشگاهی: سلول های قرمز خون: کمتر از ۳ میلیون شها حجم گویچهای متوسط، غلظت گویچهای متوسط: افزایش یافته شمارش گلبولهای سفید خون، هموگلوبین گویچههای متوسط: کاهش یافته بیلی رویین: افزایش شکل غیرکونژوگه بیلی روبین ویتامین B12 سرم: کاهش یافته فولات سرم: کاهش یافته هموگلوبین: کاهش یافته

درمان

طبی

درمان می ترانسفوزیون خون با رژیم غذایی سرشار از ویتامین B12 داروها درمان جایگزینی ویتامین B12 اسید فولیک جایگزینی آهن فروس سولفات: فروس گلوکونات (فرگون) هضم کنندهها: اسید هیدروکلریک دهانشویه های ضدقارچ و تسکین دهندهی درد

فقه مراقبت در فلزل

اطلاعات عمومی

آموزش های کتبی و شفاهی به بیمار و مراقبت دهنده بدهید و برای آنها نام و شماره تلفن های پزشک و یا پرستار را فراهم کنید تا در صورت بروز هرگونه سؤال تماس بگیرند.

آنمی وخیم، علل و عوامل مؤثر در ایجاد آن را توضیح دهید. علایم بیماری را مرور کنید. توضیح دهید که اکثر علایم بیماری با درمان فروکش می کند.

علایم هشداردهنده

علایم و شکایاتی را که باید به پزشک و پرستار گزارش شود، مرور کنید.

1. Follwit

 

________________

۵۶۰ اسمی بازنشسیور (انعی میکروسنیک ما با یک رومیک)

نیز عفونت ریوی: تب، سرفه، تولید خلط ن: عفونت دستگاه ادراری: تکرر ادرار، فوریت در دفع ادرار، سوزش ادرار، ادرار با

بوی تعقن ن: اختلالات نورولوژیک: افزایش ضعف، عدم هماهنگی، تحریکپذیری، گیجی

آموزشی های ویژه به توضیح دهید که در اثر تضعیف، بیمار مستعد ابتلا به عفونت خواهد شد، بر اهمیت پرهیز از رفتن به مکان های خیلی شلوغ و دوری از افراد مشکوک به داشتن عفونت تأکید کنید. در صورتی که غشای مخاطی و زبان متورم، قرمز و دردناک می باشد، مراقبت دهانی را شرح دهید. () در ساعات بیداری هر دو ساعت دهان را با دهانشویه رقیق شده یا نرمال سالین

بشویید. در صورت ضرورت از مسواک نرم یا اسفنج تمیز کننده استفاده کنید. از ژل های قابل حل در آب برای مالیدن روی لبها استفاده کنید. در صورتی که درد و ناراحتی شدید است، از ضددردهای موضعی برای تسکین استقاده کنید. اقدامات ایمنی را شرح دهید. CI به بیماری که دچار نقایص حسی شده، توصیه کنید از قرار دادن انتهاهایش در

معرض سرما و یا گرمایی شدید خودداری کند. در صورت نیاز بیمار را تشویق کنید از وسایل کمکی (واکر، عصا) برای حرکت استفاده گند، بیمار را به پوشیدن کفش های مناسب و غیر لغزنده تشویق نمایید. به بیمار آموزش دهید تا خطراتی از قبیل قالیچه هایی که امکان شر خوردن روی آنها وجود دارد و اسباب و وسایلی که راه بیمار را مسدود می کند، بردارد.

داروها ه هدف، مقدار زمان و روش مصرف هر یک از داروهای تجویز شده و عوارض جانبی

را که باید به پزشک یا پرستار گزارش شوده توضیح دهید. اهمیت مصرف ویتامین B12 در تمام عمر را توضیح دهید. به بیمار آموزش دهید بدون مشورت با پزشک و یا پر ستار، از مصرف داروهای بدون نسخهٔ خودداری کند.

به بیمار یا مراقبت دهنده او تکنیک صحیح تجویز ویتامین B12 را آموزش دهید و یا ویزیت های بالینی ماهانه برای تزریق ویتامین B2 برنامهریزی کنید. در صورتی که تزریق توسط بیمار و یا مراقبت دهنده انجام می شود، اطلاعاتی در مورد تهیه ی ویتامین B12، سرسوزن ها، سرنگها و نحوه ی تزریق برای آنها فراهم نمایید، تکنیک صحت یع دور ریختن سرسوزن ها و سرنگها را اموزش دهید.

فعالیت

به بیمار را تشویق کنید با توجه به شغل، تفریحات و فعالیت ها در مورد توانایی ها و

محدودیت هایش صحبت کند.

به بیمار را تشویق کنید که فعالیت هایش را منظم کنده دورههایی مکرر استراحت داشته

 

________________

قنشر کروموس توسط اتومور گروماتین) ۵۶۱

باشد و از فعالیت و جنب و جوش زیاد خودداری کند. بیمار را تشویق کنید تا برای جلوگیری از عوارضر مربوط به نقایصر حرکتی، در حد تحمل در ورزشهای معمولی شرکت کند.

رژیم غذایی بیمار را به مصرف رژیم غذایی سرشار از ویتامین B12 (تخم مرغ، گوشت، شیر ماهی) تشویق نمایید. در صورتی که ممنوعیتی وجود ندارد، پیمار را تشویق کنید تا روزانه ۲۵۰۰ میلی لیتر مایعات بنوشد و از معصرف مایعات داغ خودداری کند. به بیمار آموزش دهید تا وعدههای غذایی کم حجم و مکرر داشته باشد و برای افزایش اشتها بین وعده های غذایی میان وعده داشته باشد. نیاز به خودداری از مصرف غذاهای محرک دستگاه گوارش (غذاهای تند و تیز و یا پرادویه، نقاخ و کافئین) را شرح دهید. بیمار را تشویق کنید که هر روز در زمان مشخص و با لباس های مشابه، خود را وزن کرده و نتیجه را ثبت کند و هرگونه کاهش یکنواخت یا ثابت در وزن را به پزشک گزارش دهلال.

ه بر اهمیت پیگیریهای پزشکی و ارزیابی های آزمایشگاهی تأکید نمایید و مطمئن

شوید که بیمار نام و شماره تلفن های خسروری را دارد.

پرسش و پاسخ

همه چیز در مورد پگ

از قسمت پرسش و پاسخ زیر یا از طریق پیام رسان های موجود با شماره 09120059441 میتوانید سوالات خودرا مطرح کنین

سیمرغ طب حس خوب سلامتی برای همه                                    

نظرات کاربران
ارسال نظر
امتیاز بدهید
به اين صفحه امتیاز بدهید